rotator 11
Koperta


W sobotę i niedzielę (19-20 sierpnia 2017 r.) odbyła się jubileuszowa edycja Jarmarku świętego Bartłomieja. Jak co roku impreza miała miejsce na konińskiej starówce. Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina”, uczestniczyła w drugim dniu wydarzenia (20 sierpnia) i pod własnym namiotem promowała atrakcje regionu konińskiego. Tego samego dnia Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Koninie, pod namiotem organizacji zachęcało do udziału w grze rodzinnej.

Konińska starówka przepełniona była stoiskami z wyrobami rzemieślniczymi, starociami i specjałami kuchni lokalnej, zainteresowanie mieszkańców wydarzeniem było bardzo duże zarówno pierwszego jak i drugiego dnia imprezy. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Popularnością cieszyły się materiały promocyjne dotyczące szlaków rowerowych a także atrakcji w regionie.

Poniżej znajduje się relacja z wydarzenia Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Oddział w Koninie:


Najstarsza w Koninie parafia farna posiada wezwanie św. Bartłomieja Apostoła, męczennika, którego kult kościół łaciński obchodzi od VIII wieku 24 sierpnia. Odpust parafialny zazwyczaj przenoszony jest na niedzielę. Uroczystą sumę odprawił ks. prof. dr hab. Ireneusz Werbiński, kierownik Katedry Teologii Moralnej i duchowości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, promotor pracy doktorskiej proboszcza ks. dr Tomasza Michalskiego w 2000 roku. Niedawno odbudowanym chodnikiem procesyjnym wokół fary przeszła tradycyjna procesja wiernych.

Imię św. Bartłomieja przyjął jarmark na starówce, którego pomysłodawcą i koordynatorem od 2008 roku jest Mateusz Cieślak. Od 2012 roku rozgrywana jest rodzinna gra miejska, przygotowywana przez Towarzystwo Przyjaciół Konina i Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział w Koninie. W tym roku tematem przewodnim gry była konińska Starówka. Najwięcej kłopotów sprawiło pytanie o imię, pod jakim występuje św. Bartłomiej w ewangelii św. Jana (można to było wyczytać w kruchcie kościoła) i tytuł filmu, do którego nagrodzoną Oskarem muzykę napisał absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Uczestnicy gry musieli zdobyć odcisk pieczęci w Centrum Informacji Miejskiej w Koninie, które z tej okazji było dostępne godzinę dłużej niż zwykle w niedzielę.

Na stoisku Lokalnej Organizacji Turystycznej MARINA, obleganym przez zainteresowanych regionem i dzieci, ponad 150 osób pobrało karty startowe do gry. Tu można było wziąć udział w konkursach Turystyczna Rodzinka i Bezpieczne Wakacje, w akcji promowania bezpieczeństwa na szlaku (materiały przekazał ZG PTTK), rysować i zrobić specjalne zdjęcie turystyczne. W wymaganym czasie grę ukończyło 21 rodzin, z których większość bezbłędnie odgadła hasło, którym był cytat z 35. rozdziału polskiego przekładu książki Theo Richmonda „Uporczywe echo. Sztetl Konin”. Jurorami byli Piotr Rybczyński, prezes TPK, Andrzej Łącki, prezes Oddziału PTTK w Koninie i Wanda Gruszczyńska, autor quizu. Najlepszy wynik uzyskała rodzina Celiny Jaworskiej z Konina. Wyróżniono rodzinę Kańdułów z Buku, wystawców, którzy prócz bezbłędnego rozwiązania biorą udział w grze od początku. Z Paryża przybyła rodzina Ireny Parent, która bez problemów zgłębiła tajniki Konina. Szczególną satysfakcję miała pani Joanna Maciejewska, która przebyła trasę na wózku. Wszystkie rodziny otrzymały nagrody ufundowane przez wystawców, Miasto Konin, PTTK, Mikroskalę, szkołę tańca LASIDO i innych, losowane przez Annę i Maxi. Nagrody wręczył koordynator jarmarku Mateusz Cieślak.  

Tekst: PTTK Oddział w Koninie

x jarmark
Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon