rotator 11
Koperta


W dniach 1-3 października 2010 odbył się VIII Szkoleniowy Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK z bazą w Żychlinie. Dyrektor miejscowego Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych Anna Matczak-Gaj zaprezentowała zabytkową część szkoły w dawnym pałacu Bronikowskich i nowe zaplecze, gdzie w schronisku młodzieżowym CHOPIN uczestnicy zlotu znaleźli przytulne lokum, a w stołówce pełne wyżywienie. Otwarcia Zlotu dokonał prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki. Starostwo Powiatowe (sponsor noclegów) reprezentowała Ewelina Rapeła z Wydziału Promocji, zachęcając do poznawania powiatu. Wraz z Andrzejem Kaleniewiczem z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu zaprosiła na sobotnie otwarcie Rowerowego Szlaku Bursztynowego na odcinku Rudzica - Ślesin. Materiały informacyjne przygotowali LOT MARINA i Urząd Miasta w Koninie. Oryginalne pocztówki Towarzystwa im. Fryderyka Chopina z portretem młodego Frycka z 1829 roku dla uczestników zlotu Oddział PTTK otrzymał po cenie promocyjnej z wydawnictwa KREA. Tadeusz Krzyżanowski z Wielkopolskiej Komisji Turystyki Kolarskiej omówił specyfikę zdobywania dużych odznak kolarskich PTTK. Wieczór zakończył się muzyką Chopina i żychlińskimi pączkami.

W sobotę połowa uczestników Zlotu udała się ze Zbyszkiem Szczypkowskim do Rudzicy na rajd rowerowy, otwierający koniński odcinek szlaku bursztynowego. Rajd otworzył komandor Andrzej Łącki. W Ślesinie wśród przecinających bursztynową wstęgę byli koledzy z Kalisza, a nożyczek użył Bogusław Monczyński, tym samym wieńcząc południowy odcinek z północnym. Szlak od Sycowa po Przewóz ma długość 200 km.

Na południowy odcinek szlaku pojechali pozostali zlotowicze pod wodzą Władysława Puszczyka. Na ponad 70 kilometrowej trasie poznali romański kościół w Starym Mieście, drewniany w Kucharach Kościelnych, zabytki Rychwała, izbę pamięci Juliusza Kossaka w Siąszycach, mogiłę powstańców z 1863 r. i płyty nagrobne Gałczyńskich w Grochowach, uroczo położony Tuliszków i zabytki Wyszyny. Przez Złotogórski Obszar Chronionego Krajobrazu wrócili do Żychlina. Podczas wieczornego ogniska rozstrzygnięto konkurs krajoznawczy, który wygrał Kazimierz Jankowiak z Włoszakowic przed Maciejem Kizierowskim z Wrześni i Ryszardem Rurką z Klubu „SIGMA” Poznań.

W niedzielę pani Danuta Sznycer zapoznała zlotowiczów z historią i tajnikami obchodzącej jubileusz 400 lat istnienia parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie. Pożegnalne zdjęcie przy pomniku młodego Fryderyka zakończyło zlot w Roku Chopina. Komandor Zlotu Władysław Puszczyk podziękował za udział w zlocie, a Oddział PTTK w Kaliszu zaprosił na dziewiątą edycję w 2011 roku.

Ósmy zlot kadry kolarskiej PTTK zorganizował Oddział PTTK w Koninie. Komandorem i szefem trasy południowej był Władysław Puszczyk z Osieka Małego. Trasę północną prowadził Zbyszek Szczypkowski. Obowiązki sekretarza zlotu pełniła Wanda Gruszczyńska. W przygotowaniach i na trasach sekundowali Wacław Zając, Władysław Wojtulewicz, Andrzej Łącki, Piotr Pęcherski, Andrzej Piasecki, Mirosława Szmagaj i Michał Gruszczyński. Kierownictwo Zlotu dziękuje Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie i jego załodze, konińskiemu Starostwu, LOT Marina i CIT Konin, Urzędowi Miasta w Koninie i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia przebiegu spotkania. Wśród uczestników byli przodownicy i kandydaci z Poznania, Lubonia, Woli Książęcej, Wrześni, Krotoszyna, Włoszakowic, Ostrowa Wlkp., Kalisza, Konina, a nawet gościnnie z Warszawy i Suchedniowa.

Tekst: Wanda Gruszczyńska

HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon