rotator 11
Koperta


W noc z 21 na 22 stycznia 1863 roku w Warszawie wybuchło powstanie nazwane później styczniowym. Dawny powiat koniński był areną licznych potyczek od wiosny 1863 do lata 1864 roku. Rajd śladami powstania w 148. rocznicę jego wybuchu przygotował koniński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego przy współpracy Zespołu Szkół im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie, Urzędu Miasta i Gminy w Tuliszkowie oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.

Autobusem linii SPACER konińskiego MZK 68 uczestników z Konina, Lichenia i Słupcy dojechało pod siedzibę szkoły w Tuliszkowie. Powitani przez panią dyrektor Halinę Wenc obejrzeli ekspozycję poświęconą patronowi. Nauczycielki Ewa Konieczka i Aneta Urbaniak przygotowały wraz z uczniami program artystyczno – historyczny oraz wystawę dokumentów. Na miejscowym cmentarzu piechurzy zapalili znicze Bartłomiejowi Patrzykątowi i obejrzeli mogiły osób zasłużonych dla Tuliszkowa. Przewodnikiem był pan Karol Zieliński. W pobliskim lesie zapłonęło partyzanckie ognisko. Wędrówka wśród ośnieżonych sosen przypomniała wspomnienia z powstańczych pamiętników. W powstaniu styczniowym wzięło udział 40 mieszkańców Tuliszkowa. Wolności doczekało 20. Wśród weteranów najbardziej znany był Bartłomiej Patrzykąt (1844 – 1933), z zawodu stolarz. To on w 1919 roku zasadził na centralnym placu Tuliszkowa drzewo nazwane „Dębem Wolności”. Ze wzgórza kościelnego uczestnicy rajdu obejrzeli starą plebanię, gdzie ówczesny proboszcz ks. Teodor Rogoziński (późniejszy zesłaniec) gościł z 5/6 maja 1863 roku Edmunda Taczanowskiego, a całe miasto opiekowało się powstańcami.

Spacer po Tuliszkowie zakończył się posiłkiem w restauracji METEORA. Broszurki rajdowe przygotowały bibliotekarki szkolne i specjalista ds. promocji UMiG pan Tomasz Pałasz. Laureatami konkursu wiedzy o powstaniu zostali młodzi miłośnicy historii Norbert Hetke SP Licheń Stary, Julian Kołodziejczak SP1 w Koninie i Paweł Węgliński SP12 w Koninie. Nagrody ufundowane przez ODN wręczył Jan Mikołajczak, przedstawiciel burmistrza Tuliszkowa, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Gratulacje laureatom złożyła pani Ewa Olszak, która reprezentowała fundatora nagród.

Na Wale Tarejwy w Koninie Czesław Botor, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Koninie powitał przybyłych i przypomniał postać kapelana wojsk powstańczych o. Maksyma Tarejwy, straconego 19 lipca 1864 roku. Po odśpiewaniu „Warszawianki” Maciej Błaszczyk, zastępca kierownika WSO UM Konin i rajdowicze zapalili znicze. Wiceprezydent Dariusz Wilczewski złożył wiązankę kwiatów i zapoczątkował dyskusję o bohaterskim kapucynie, do której włączył się Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina i szef miejscowego archiwum. Temat był na tyle frapujący, że Czesław Botor obiecał zorganizować szersze spotkanie w późniejszym terminie. Pełni wrażeń turyści odjechali linią SPACER do domów.

tekst: Wanda Gruszczyńska

 Rajd Śladami Powstania Styczniowego 1863 r.
Rajd Śladami Powstania Styczniowego 1863 r.
Rajd Śladami Powstania Styczniowego 1863 r.

zdjęcia: Marek Chlebicki, Zbyszek Szczypkowski
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon