rotator 11
Koperta

 
W dniu 25 marca 2011 r. odbył się finał Wiosennego Konkursu „Wiedzy o Koninie i regionie”. Konkurs, którego organizatorami byli: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i Stowarzyszenie Nadwarciańskie „NURT”, adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z Konina i powiatu konińskiego. Konkurs miał na celu m.in.
- zainteresowanie młodzieży pięknem najbliższej okolicy,
- lepsze poznanie regionu i jego turystycznych walorów,
- pogłębienie wiedzy z zakresu geografii, historii,
- promocja miasta i powiatu konińskiego,
- rozwój umiejętności z zakresu informatyki,
- wdrażanie uczniów do kształcenia ustawicznego i odległość.

Rangę konkursu podkreślił honorowy patronat Prezydenta Miasta Konina, który ufundował nagrodę główną. Swoją pomoc zaoferowali również i nagrody dla najlepszych ufundowali Starosta Koniński, wójtowie gminy Stare Miasto, Krzymów, Kramsk, Rzgów oraz przedsiębiorcy konińscy i firmy handlowe.

Szkoły zgłaszały uczestników do 28 lutego br. Wpłynęły zgłoszenia 174 uczniów z 11 szkół. Pierwszy etap Konkursu czyli eliminacje szkolne odbywały się w terminie od 10 do 18 marca 2011 r. Uczniowie wypełniali test zawierający pytania z zakresu znajomości historii i geografii Konina i regionu. W tym etapie udział wzięło 160 uczniów z 4 gimnazjów konińskich oraz 6 z poza Konina. Najwięcej osób, bo aż 60 przystąpiło do konkursu z Zespołu Szkół – Gimnazjum w Żychlinie.

Do II etapu konkursu zakwalifikowano 30 gimnazjalistów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w eliminacjach szkolnych (15 do 22 pkt na 26 możliwych do uzyskania). Uczniowie ci wraz z opiekunami zostali zaproszeni do szkoły przy ul. Wodnej. Do części pierwszej tego etapu przystąpiło 30 osób. Na podstawie wyników części praktycznej komisja konkursowa zakwalifikowała 10 osób do finału ustnego.

W trakcie pobytu w Zespole Szkół CKU nikt z uczestników nie mógł narzekać na nudę. W przerwach między poszczególnymi częściami finału organizatorzy umożliwili poznanie szkoły. Dla uczestników i osób towarzyszących przygotowano ciekawą prezentację zdjęć i wystawę o Koninie. Młodzież uczestniczyła również w krótkiej wycieczce po Starówce konińskiej z przewodnikiem – wiceprezesem Oddziału PTTK w Koninie – Andrzejem Millerem. Dla uczestników przygotowano również napoje i słodki poczęstunek.

Konkurs Wiedzy o Koninie i Regionie to również okazja do spotkania sympatyków, znawców, i włodarzy regionu konińskiego. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli między innymi: Inspektor Wydziału Oświaty UM w Koninie – Barbara Strzykalska, Jerzy Drygiel – Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Konińskiego, Małgorzata Kostańska – Kierownik Referatu Oświaty UG w Starym Mieście, asystent Wójta Rzgowa – Marek Przespolewski, Henryk Janasek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Konina, Adrian Rapeła – specjalista ds. informacji turystycznej Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”.

Finałowe zmagania oceniało JURY w składzie: przewodniczący Andrzej Miller – wiceprezes PTTK Oddział w Koninie, członkowie: Magdalena Matuszak – nauczyciel geografii, doradca metodyczny MODN w Koninie, Mirosław Sip – nauczyciel geografii, wicedyrektor ZS CKU, Adrian Rapeła – Lokalna Organizacja Turystyczna – specjalista ds. informacji turystycznej.

W części finałowej młodzież odpowiadała na krótkie pytania z zakresu geografii i historii regionu oraz wykonywała zadania problemowe. W I części ścisłego finału każdy z 10 uczestników musiał odgadnąć nazwę gminy na podstawie jej opisu oraz scharakteryzować wskazany, charakterystyczny obiekt Starówki Konińskiej. W II części finału 5 najlepszych miało zadanie rozmieścić prawidłowo kilka charakterystycznych budowli na tle mapy powiatu konińskiego i utworzyć wskazany szlak turystyczny np. przemysłowy, pielgrzymkowy, romański, gotycki lub przyrodniczy.

W czasie obrad Jury młodzież Zespołu szkół CKU zaprezentowała się w krótkiej części artystycznej, obejmującej m.in.: wiersze o Koninie i o wiośnie oraz pokaz tańca i piosenki w wykonaniu zespołu wokalnego oraz członków teatru szkolnego.

Po krótkich obradach Jury ustaliło ostateczne wyniki:

W klasyfikacji indywidualnej:
I miejsce - Weronika Nowak (Gimnazjum w Liścu Wlk.)
Przyznano 2 drugie miejsca:
II miejsce - Jakub Zygadło (Gimnazjum nr 2 w Koninie)
II miejsce -Maciej Gil (Gimnazjum w Sławsku)
III miejsce - Szymon Budka (Gimnazjum w Zespole Szkół w Żychlinie)
IV miejsce - Małgorzata Andrzejewska (Gimnazjum nr 1 w Koninie)

Wyróżnienia:
Klaudia Wrzesińska (Gimnazjum w Sławsku)
Daria Bidzińska (Gimnazjum nr 3 w Koninie)
Przemysław Bartecki (Gimnazjum w Sławsku)
Szymon Szałkowski (Gimnazjum w Krzymowie)
Dominik Lesiewicz (Gimnazjum nr 1 w Koninie)

Rywalizacja drużynowa zakończyła się następująco:
I miejsce - Gimnazjum w Sławsku (nagroda dla szkoły – radioodtwarzacz ufundował Trans Druk Kraśnica k/Konina)
II miejsce - Gimnazjum w Liścu Wlk (nagroda – zestaw narzędzi – fundator – ART. Metal Konin)
III miejsce - Gimnazjum nr 1 w Koninie (nagroda – zestaw farb – Fundator Nomi Konin)
Dla najliczniejszej drużyny – Gimnazjum w Zespole Szkół w Żychlinie – przekazano książki i słowniki – fundator – księgarnia Świat Ksiązki. Wyróżniono również Gimnazjum w Lądku jako jedyne biorące udział w konkursie spoza powiatu konińskiego.
Najlepsi w Konkursie otrzymali cenne nagrody, m.in. odtwarzacze MP4, aparat fotograficzny, zegary, itp. Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom wręczono upominki i materiały promocyjne o Koninie i powiecie konińskim.

Opracowanie:
Jan Wawrzyniak
Dyrektor Zespołu Szkół CKU w Koninie

źródło: Zespołu Szkół CKU w Koninie

HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon