W upalny niedzielny dzień (tj. 19.08.2012r.) na Placu Wolności w samym sercu konińskiej starówki odbyła się piąta edycja imprezy pn. „Jarmark św. Bartłomieja”. Osoby, które wówczas nie korzystały z pięknej pogody i nie odpoczywały nad konińskimi jeziorami mogły przekonać się o różnorodności staroci i drobiazgów, które przywieźli ze sobą wystawcy. A byli wśród nich m.in. plastycy, rzeźbiarze, wikliniarze, twórcy biżuterii i pięknych wyrobów ze szkła, którzy mieli tego dnia okazję do zaprezentowania swoich „skarbów”. Głównym celem jarmarku było promowanie lokalnych rzemieślników i ich rękodzieła, a przede wszystkim umożliwienie mieszkańcom konińskiej starówki współuczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym.
Urozmaiceniem dla odwiedzających były stoiska, gdzie można było spróbować miodu oraz prawdziwego chleba na zakwasie ze smalcem. Dla uczestników jarmarku wydawana była również grochówka z kotła. Ciekawostką dla dzieci i dorosłych okazał się zbiór długopisów. Właściciel miał ich ponad 2 tysiące i wciąż powiększa swój dorobek. W każdej chwili, gdy tylko nadarzy się okazja wynajduje nowe okazy. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli również inne atrakcje takie jak: kula na wodzie, zabawy rodzinne, w których można było wygrać ciekawe nagrody. Na Placu Wolności mogliśmy spotkać także autora książek o Koninie Andrzeja Majewskiego, który na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej osobiście podpisywał swoje najnowsze wydawnictwo pt. „A takie tam.. opowieści znad Warty”.
Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina”, która włączyła się w przygotowania jarmarku, gościła na nim z własnym namiotem promocyjnym. Jak zwykle zainteresowanie stoiskiem było bardzo duże. Największą popularnością cieszyły się materiały o Wielkopolsce oraz foldery i mapy Konina. Poza dystrybucją materiałów promocyjnych pod namiotem LOT’u wszystkie chętne osoby mogły zapisać się do udziału w „Jarmarkowej Grze Rodzinnej św. Bartłomieja”. Gra została przygotowana przy współpracy z PTTK o/Konin oraz Towarzystwem Przyjaciół Konina. Pierwsza tego rodzaju rozrywka połączona z poszerzaniem wiedzy o mieście okazała się dużym sukcesem. Świadczyć może o tym fakt, że do gry zapisało się 100 osób, w tym 27 rodzin (najliczniejsza 7 osobowa). Poza wysiłkiem intelektualnym, w grze do pokonania był tor konkurencji sprawnościowych. Na koniec zaangażowanie uczestników zostało docenione i każdy z nich otrzymał upominek od organizatorów. Natomiast, najliczniejsza oraz najlepiej znająca historię Konina rodzina wylosowała dodatkowe nagrody specjalne.
zdjęcia: LOT „Marina”