rotator 11
Koperta


W pierwszym tygodniu grudnia odbyła się kolejna odsłona konkursu „naLOT naGRÓD”. W ramach czwartego już konkursu z cyklu sprawdzimy, na ile dobrze znacie mity, przypowieści i legendy dotyczące naszego miasta i powiatu.

Celem konkursu pod nazwą „Legendarny Konin” było wyłonienie osoby, która najlepiej zna baśnie i legendy związane z początkami Konina i historią powiatu. Wszyscy znamy baśń o Smoku Wawelskim albo Złotej Kaczce, ale czy wiecie, jakie imię nosiła nimfa wodna, patronka ziemi konińskiej? Jeśli tak, koniecznie spróbujcie swoich sił w naszym konkursie! Jeśli nie - obserwujcie nasz profil, żeby poznać odpowiedź na to i wiele innych pytań!

Przez siedem kolejnych dni w okresie od 1 do 7 grudnia na stronie wydarzenia w serwisie Facebook zamieszczaliśmy zagadki, związane z legendami i przypowieściami dotyczącymi Konina oraz powiatu konińskiego. Wasze zadanie jest proste - wystarczy zamieścić odpowiedź w komentarzu pod zdjęciem. Zwyciężył ten, kto w ciągu siedmiu kolejnych dni  poprawnie rozszyfrował najwięcej zagadek, a w przypadku remisu decydować będzie czas zamieszczenia pod zdjęciem poprawnej odpowiedzi. Czas na udzielanie odpowiedzi upłynął w niedzielę, 7 grudnia, o godzinie 23:59. Odpowiedzi udzielanych po tym czasie nie liczyliśmy. Warunkiem udziału w konkursie było „polubienie” fanpage’a Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina” w serwisie Facebook.

W poniedziałek pytaliśmy o imię boginki, patronującej naszej rzece. Chodziło o Warcisławę, zwaną Wartusią lub Warciszą, według przekazu Zygmunta Kowalczykiewicza. Prawidłowo odpowiedzieli kolejno: Łukasz Zimny, Natalia Antczak, Marcin Stefaniak.
We wtorek pytaliśmy o imię mitycznego założyciela miasta Konin. Chodziło oczywiście o księcia Leszka lub Lestka. Poprawną odpowiedź podali kolejno: Łukasz Zimny, Marcin Stefaniak, Natalia Antczak i Marta Adamska.
W środę pytanie dotyczyło ukochanej Lestka, powołanej do życia przez Janinę Perathoner. Nosiła ona imię Słowiana, i imię to znali Marcin Stefaniak, Łukasz Zimny oraz Natalia Antczak.
W czwartek pytaliśmy o imiona rycerzy, występujących w opowieści o Klarze Mikorzyńskiej. Imiona Garcy i Janusza Białego prawidłowo przytoczyli Marcin Stefaniak, Łukasz Zimny, Natalia Antczak, Marta Adamska i Kamila Dębowska.
W piątek poprosiliśmy Was o przypomnienie legendy o Pociejewie. Według relacji Zygmunta Kowalczykiewicza wyspa Pociejewo wzięła swoją nazwę od imienia Pocieja, rycerza Władysława Łokietka. Imiona te poprawnie podali Marcin Stefaniak, Łukasz Zimny, Natalia Antczak i Marta Adamska.
W sobotę mieliście przypomnieć nam imię świętego, który według legendy ocalił przed spaleniem kazimierski klasztor. Chodziło o świętego Jana Kapistrana, którego imię podali Marcin Stefaniak, Natalia Antczak, Marta Adamska i Łukasz Zimny.
W niedzielę zapytaliśmy Was o nazwiska przynajmniej trzech autorów pochodzących z Konina lub tutaj tworzących. Oczywiście poradziliście sobie świetnie! Nazwiska poetów i pisarzy z naszego regionu znali: Marcin Stefaniak, Natalia Antczak, Norbert Piotrowski, Łukasz Zimny i Marta Adamska.


Oto laureaci konkursu:
I miejsce: Marcin Stefaniak
II miejsce: Łukasz Zimny
III miejsce: Natalia Antczak

Nagrody w konkursie „Legendarny Konin” ufundowało Miasto Konin oraz Powiat Koniński.

Legendarny Konin
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon