rotator 11
Koperta

Dla mieszkańców Wilczyna i jego okolic rok 2016 będzie obfitował w moc atrakcji, a to wszystko za sprawą wyjątkowego jubileuszu. W tym roku mija dokładnie 700 lat od pierwszej wzmianki na temat gminy Wilczyn. Z tej okazji nie zabraknie szeregu wydarzeń kulturalnych i sportowych. Kulminacja obchodów 700-lecia będzie miała miejsce w czerwcu. Poniżej zamieszczamy historię gminy oraz plik z programem uroczystości 700-lecia Wilczyna na rok 2016.

Historia Wilczyna
Miejscowość po raz pierwszy była wzmiankowana w dokumentach w 1316 r. W dokumentach z 1316 roku i 1348 roku występuje Tomasz z Wilczyna, a w tych z 1358 roku i 1364 roku - Mikołaj, miecznik kaliski i króla Kazimierza Wielkiego - dziedzic Wilczyna. Znani są także imiennie właściciele Wilczyna z roku 1393: Zawisza i Jakusz czyli Jabub. W połowie XV wieku Wilczyn był już miastem prywatnym (1458) należącym do Porajów z Bierzglina i Wrześni.

21 marca 1769 r.  w rejonie Wilczyna rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy oddziałami konfederatów barskich, a wojskami rosyjskimi. W bitwie zginęło ok. 200 Polaków, tylu samo okrutnie wymordowano po wzięciu do niewoli. W 1800 r. miasto liczyło 223 mieszkańców, trudniących się głównie rolnictwem. W 1870 r. Wilczyn utracił prawa miejskie i nigdy ich już nie odzyskał. Do 1918 roku Wilczyn był pod zaborem rosyjskim. Przebiegała tu granica zaborów, po której został budynek urzędu celnego.

Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że na terenie gminy znajdowały się niegdyś grodziska obronne, z których jedno znajduje sie w miejscowości Mrówki nad Jeziorem Kownackim i Okop nad Jeziorem Suszewskim stanowią atrakcję turystyczną gminy. W Mrówkach rekonstruowany gród w okresie wakacyjnym funkcjonuje jako muzeum na wolnym powietrzu.

Na terenie gminy znajduje się sporo innych zabytków, świadczących o pozycji tego obszaru w przeszłości. Do najważniejszych należą: kościół gotycki wzniesiony w 1566 r. z rzeźbą gotycką Madonny z Dzieciątkiem wykonaną w latach 1420 - 30 w Wilczogórze, drewniany kościół szpitalny o konstrukcji zrębowej z 1781r. również w Wilczogórze, dwór z przełomu XIX i XX wieku wraz z parkiem w Kopydłówku, pałac z roku 1928 z parkiem w Kopydłowie, dwór z XIX wieku w Kownatach (zniszczony), wiatrak koźlak z 1781 r. w Wilczogórze. Na terenie wsi Maślaki zachowały się relikty dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) z kamiennymi nagrobkami z końca XVIII stulecia. W miejscowości Wiśniewa urodził się Ignacy Zakrzewski, wybitny wydawca źródeł historycznych stanowiących podstawę badań nad dziejami historycznej Wielkopolski. Wśród nich znajdują się akta procesu polsko-krzyżackiego z 1339 roku z zeznaniami świadków opisującymi wielkie zniszczenia wschodniej Wielkopolski w czasie zbrojnej wyprawy krzyżackiej w 1331 roku zakończonej wrześniową bitwą pod Płowcami.

Źródło:
www.wilczyn.pl, www.powiat.konin.pl

HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon