rotator 11
Koperta

Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie w Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Węglewie Kolonii był Chrzest Polski, w związku z 1050. rocznicą tego doniosłego wydarzenia. Ukazano subiektywną wersję opowieści o władcy Polan – Mieszku, który poślubiając czeską księżniczkę Dobrawę, przyjął chrzest, aby wzmocnić pozycję swojego narodu na mapie ówczesnej Europy. To także barwna i refleksyjna historia o wątpliwościach towarzyszących porzuceniu wierzeń swoich przodków. Spektakl nabiera szczególnego znaczenia w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Powrót do źródeł naszej wiary, do sakramentu Chrztu Świętego, podwalin chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie pozwoli na głębsze przeżycie wszystkich wydarzeń towarzyszących Dniom Młodzieży Inicjatywa Stanisławy Jasiczek pozwoliła zaprezentować tekst XV wiecznych „ Kazań Gnieźnieńskich” współczesnej publiczności, dzięki temu to wybitne dzieło zaistniało w świadomości przeciętnego człowieka XXI wieku zamiast pokrywać się „pyłem zapomnienia” na muzealnej półce. Po Kazaniach świętokrzyskich stanowią najstarszy zabytek polskiej prozy kaznodziejskiej i jeden z najważniejszych zabytków języka polskiego. Rękopis kazań zachował się w bibliotece kapituły katedralnej w Gnieźnie. W tym miejscu należy zaznaczyć,  że zarówno muzykę do Kazań Gnieźnieńskich jak i Świętokrzyskich napisał Józef Skrzek.

Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Węglewie Kolonii zorganizowało:
- Warsztaty  artystyczne Chrzest Polski  dla uczniów szkół z powiatu konińskiego ukazany  w rzeźbie i hafcie dla około 500 uczestników.
- Międzynarodowy plener malarsko rzeźbiarski podczas którego 8 artystów  wykonywało scenografię od spektaklu.
- Spektakl historyczny „ Kazania Gnieźnieńskie a Chrzest Polski”- finałowy koncert Józefa Skrzeka wieńczący niezwykłe wydarzenie. Podczas gali finałowej widownię zapełniła 500 osobowa publiczność. Wraz z nim wystąpiła Beata Mańkowska.

Jest to wynik rewelacyjny. W ten sposób  powiązano ze sobą patriotyzm, historię,  edukację, sztukę, muzykę oraz sport i turystykę. Nie zabrakło również akcji  charytatywnej i  promowania idei wolontariatu. Program był bardzo bogaty i przyciągnął zaciekawioną  widownię z regionu. Okazuje się ,że w małej miejscowości, jaką jest Węglew można zdziałać dużo. Zaciekawieni mieszkańcy z dużą ochotą korzystają z takiej plenerowej formy kultury.

Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon