rotator 11
Koperta

Prezentacja życia i dorobku biskupa poznańskiego, niepowtarzalna kolekcja świeczników i lamp, prace czterech pokoleń pewnej uzdolnionej rodziny i wreszcie najciekawsze okazy ze zbiorów etnograficznych. Te cztery wystawy już we wrześniu będzie można oglądać w Koninie. Z okazji pięćdziesiątych urodzin Muzeum Okręgowego.

Nowe ekspozycje zostaną oficjalnie otwarte podczas uroczystego jubileuszu Muzeum, który zaplanowany jest na 9 września. Udział w obchodach zapowiedzieli już, między innymi, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin, a także biskup ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering. Same uroczystości zostaną podzielone na dwie części, z których pierwszą rozpocznie msza święta w kościele parafialnym św. Andrzeja Apostoła w Gosławicach. Tę część zwieńczy odsłonięcie pamiątkowej tablicy, dedykowanej fundatorowi tej świątyni, a także zamku w Gosławicach, biskupowi Andrzejowi Łaskarzycowi. Następnie gospodarze i goście przejdą do sąsiadującego z kościołem muzeum, gdzie odbędzie się właściwa część obchodów. Tutaj będzie czas na przemówienia, podziękowania i refleksje. Clou programu będzie jednak otwarcie czterech nowych wystaw.

Pierwsza z nich poświęcona będzie właśnie postaci Andrzeja Łaskarzyca herbu Godziemba – piętnastowiecznego duchownego i dyplomaty, zaangażowanego w proces polsko-krzyżacki. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną między innymi kalendarium przybliżające życiorys biskupa, wizualizacja przemian gosławickiego zamku na przestrzeni stuleci, a także instalacja stanowiąca scenkę rodzajową „u biskupa na zamku”. W tej scence wykorzystane zostaną kostiumy wypożyczone z Fundacji Nomina Rosae, która od ponad 10 lat specjalizuje się w niezwykle pieczołowitym odtwarzaniu historycznych strojów.

Nie mniej ważnym wydarzeniem będzie otwarcie pierwszej tak przekrojowej i dużej wystawy malarstwa rodziny Wieruszów-Kowalskich. W zamkowej galerii znajdą się obrazy najsłynniejszego przedstawiciela tej utalentowanej rodziny, Alfreda, ucznia Aleksandra Wagnera i Józefa Brandta. Obok prac znanego monachijczyka, będzie można obejrzeć również obrazy jego syna i wnuczki, Czesława oraz Joanny Wierusz-Kowalskich. Ekspozycję uzupełnią dzieła Karola Wierusza-Kowalskiego, najbardziej związanego z naszym regionem – właściciela między innymi majątku w Posadzie.

W ramach nowo otwartych wystaw zaprezentowana zostanie również, niemal w całości, kolekcja świeczników i lamp, pochodzących ze zbiorów ś.p. profesora Jerzego Hołubca. Jej trzonem są świeczniki, z których najstarszy datowany jest na XIV wiek. Profesor, członek prestiżowych towarzystw naukowych, w tym Polskiej Akademii Nauk, przez wiele lat związany był z muzeum, między innymi jako przewodniczący Rady Muzeum.

Ostatnia z czterech nowych wystaw, jako jedyna znajdująca się poza murami zamku, zajmie dwie sale na piętrze klasycystycznego spichlerza. Tam zaprezentowana zostanie ekspozycja „Ocalić od zapomnienia”, przybliżająca 50 lat zbiorów Działu Etnograficznego. Wystawa zostanie podzielona na trzy części, poświęcone kolejno sztuce ludowej, funkcjonowaniu gospodarstwa wiejskiego i sprzętom użytku domowego. W zbiorach dedykowanych sztuce ludowej na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim licząca około 200-300 lat figura Chrystusa Frasobliwego.

Źrodło: www.muzeum.com.pl

Wystawy
wystawy
wystawy
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon