rotator 11
Koperta



Na wsi? Turystyka naturalnie!
 
16 uczestników, 8 godzin szkolenia teoretycznego, 3 wizyty studyjne w dobrze prosperujących gospodarstwach agroturystycznych i dziesiątki zadanych pytań… Tak w liczbach wyglądała realizacja etapu szkoleniowego w ramach projektu szkoleniowo-doradczego "Na wsi? Turystyka naturalnie!".
 
Szkolenie, które odbyło się w dniach 22-23 września, obejmowało zarówno panel teoretyczny, jak i terenowe zajęcia praktyczne. W pierwszym dniu szkolenia zrealizowano ośmiogodzinny panel teoretyczny, który poprowadziła Krystyna Święcicka, prezes Poznańskiego Towarzystwa Agroturystycznego, a jednocześnie zarządca i właścicielka Pałacyku Baborówko. Omówione zostały między innymi aspekty prawne prowadzenia działalności, sposoby pozyskiwania środków finansowych, a także kwestie skutecznej reklamy i marketingu. Jednym z punktów szkolenia były innowacje w turystyce wiejskiej. Uczestnicy dowiedzieli się także jak wykreować turystyczny produkt lokalny.
 
Drugiego dnia szkolenia odbyły się zajęcia praktyczne, wyjazd studyjny do dobrze prosperujących gospodarstw o różnym profilu działalności. Warsztaty miały na celu ukazanie przewagi konkurencyjnej danego gospodarstwa, a także integrację uczestników projektu. To doskonała okazja do poznania mechanizmów sprawnie funkcjonujących obiektów oraz szansa przeniesienia ich na grunt własnej działalności. Chcieliśmy pokazać różnorodność prowadzonych działalności w sektorze turystyki wiejskiej – przekonuje Marek Zawidzki Prezes Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”. Uczestnicy odwiedzili trzy miejsca: „Osada nad Gopłem” w Łuszczewie (gm. Skulsk), Gospodarstwo Agroturystycznej „Ania i Filip” (gm. Kramsk) oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Pradolina” w Szczepidle (gm. Krzymów). Wśród wymienionych znalazły się magiczne domki położone w sąsiedztwie jeziora, lasu i łąk, gospodarstwo agroturystyczne  przy funkcjonującym gospodarstwie z muzeum przyrodniczym, łączące turystykę z hodowlą zwierząt, a także gospodarstwo agroturystyczne o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym z hodowlą zwierząt oraz stadniną koni.
 
To już kolejny projekt zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina”, którego celem jest zwiększenie aktywności mieszkańców wsi, podniesienie wiedzy i kompetencji osób prowadzących działalność w branży turystycznej oraz osób zatrudnionych w sektorze usług turystycznych w regionie, a także tych, którzy taką działalność dopiero zamierzają rozpocząć – mówi Marika Leśniewicz, p.o. Kierownika biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”.
 
Pokłosiem projektu będzie wydanie folderu prezentującego ofertę turystyczną gmin: Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Skulsk, Sompolno, Ślesin, Wierzbinek oraz Wilczyn. To nie pierwsze wydawnictwo poświęcone bazie noclegowej subregionu, które ukaże się nakładem LOT „Marina”. W roku 2013 ukazała się broszura „Ślesin: tu wypoczniesz”, która przybliża ofertę noclegową Gminy Ślesin, natomiast w roku 2014 wydany został folder „Wypoczynek? Na wsi, naturalnie!” prezentujący ofertę turystyczną gmin należących do Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie”. Publikacje te wydane zostały w ramach dofinansowania uzyskanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie trwają prace nad folderem „Na wsi? Turystyka naturalnie!”, w związku z czym właściciele obiektów związanych z turystyką wiejską, zlokalizowanych na terenie gmin: Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Skulsk, Sompolno, Ślesin, Wierzbinek oraz Wilczyn, zainteresowani promowaniem swojej oferty, do połowy października mogą zgłaszać się do biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina”. Folder wydany w ramach projektu szkoleniowo-doradczego „Na wsi? Turystyka naturalnie!” będzie dostępny w Centrum Informacji Turystycznej w Koninie jeszcze w tym roku.
 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 
Operacja pn. „Na wsi? Turystyka naturalnie!” mająca na celu aktywizację mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw  w zakresie rozwoju działalności turystycznej oraz promocji dziedzictwa kulturowego, kulinarnego i tradycji na obszarze wiejskim współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 

Na wsi? Turystyka naturalnie!
Poprzednie Zdjęcie
Następne Zdjęcie
HerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerbHerb
Realizacja LM Internet
projekt graficzny Artilon